Osobnica, 27.05.2024 r.
Jako klub LKS Sparta Osobnica pragniemy przedstawić nasze stanowisko dotyczące wydarzeń, które miały miejsce podczas meczu ze Strzelcem Frysztak w dniu 25 maja 2024 roku. W 43 minucie meczu doszło do incydentu, który spowodował przerwanie spotkania. Do Podkarpackiego ZPN przesłany został bardzo szczegółowy opis wydarzeń wraz z nagraniem spotkania oraz nagraniem z monitoringu, które przedstawia przebieg wydarzeń.
Ze względu na liczne, naszym zdaniem, przekłamane relacje i podkoloryzowane opisy zdarzeń, w tym także w oficjalnym stanowisku GMKS Strzelec Frysztak, uznaliśmy za konieczne przedstawienie naszego punktu widzenia.
Na trybunach w pozycji stojącej znajdowała się grupka młodych osób, z których część miała ubrane czarne koszulki z napisem "SPARTA" i przez większą część meczu wykonywała różne przyśpiewki, używając przy okazji bębna. Po drugiej stronie trybun znalazła się grupa ponad 20 kibiców Strzelca Frysztak, która wbiła za krzesełkami dwa paliki i przymocowała do nich klubową flagę. Posiadali również bęben, trąbkę i głośnik lub megafon. Drużyna przeciwna nie zapowiedziała wcześniej udziału żadnej grupy kibiców gości.
W czasie meczu przeprowadzana była transmisja na żywo. W tym celu rozłożony został namiot, pod którym znajdował się sprzęt.
Jedna i druga grupa wzajemnie wykrzykiwała różne hasła, dopingujące swoją drużynę. W pewnym momencie grupka młodzieży kibicująca drużynie Sparty zaczęła wznosić hasła z użyciem wulgaryzmów. Niestety strona gości nie odnotowała jednak już tak szczegółowo tego, że osoby dopingujące drużynę gości nie pozostały dłużne i również bezpośrednio po zdobyciu bramki (dokładnie w 35 minucie spotkania) zaczęły wznosić identyczne hasło zawierające wulgaryzmy. Jedna i druga strona w tym przypadku mogła wzajemnie się prowokować.
W pewnym momencie kilka osób postanowiło przejść w kierunku miejsca, które zajmowali kibice Frysztaka. Jedna z osób zerwała flagę i natychmiast uciekła, co potwierdza nagranie. Z miejsc zerwały się osoby, które dopingowały drużynę gości - jeden z nich chwycił kij, który pozostał po zerwaniu flagi i zaczął nim wymachiwać, także grożąc m.in. prezesowi klubu, który w tym dniu był operatorem kamery, ponieważ cała akcja rozgrywała się tuż obok namiotu, z którego transmitowane było spotkanie. Kibice gospodarzy zwracali uwagę, że osoba z grupy Strzelca Frysztak ma w dłoni tego typu przedmiot. Wytworzyła się krótka konfrontacja, lecz młodzi kibice Sparty szybko się wycofali, co widać m.in. na nagraniu z monitoringu i całe zdarzenie trwało dokładnie 25 sekund - później grupy kibiców rozdzieliły się. Żaden z kibiców nie wybiegł na boisko i nie stworzył zagrożenia dla zawodników.
Na miejscu pojawił się porządkowy, który powstrzymywał kibiców Frysztaka, którzy rozwścieczeni kradzieżą flagi chcieli wbiec w grupę przeciwną, która odchodziła od miejsca zdarzenia. Osoba miała założoną kamizelkę z napisem "Ochrona" - kibice dyskutowali z nim na temat zwrotu flagi. Porządkowy tłumaczył, że temat flagi będzie rozwiązywany, a tymczasem apelujemy o zachowanie spokoju. Nieprawdą jest to, że porządkowy w jakikolwiek sposób pomógł w kradzieży flagi i żądamy natychmiastowego wycofania się klubu GMKS Strzelec Frysztak z takich oskarżeń, nawet jeśli opiera się je na „relacjach kibiców”. Prezes Klubu z Frysztaka dopuszcza się w ten sposób bezpodstawnego oskarżania porządkowego o udział w kradzieży. Podstawowym zadaniem w tamtym momencie było rozdzielenie kibiców gospodarzy od gości i uspokojenie sytuacji.
Prezes GMKS Strzelec Frysztak w oświadczeniu klubu zwraca również uwagę na różnice wiekową pomiędzy grupami, lecz zapomniał dodać, która strona w tej sytuacji odpowiedziała agresją i wydawałoby się, że ludzie starsi powinni dążyć do uspokojenia sytuacji, a nie próbować siłą przedrzeć się pomiędzy kibiców innego zespołu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, iż flaga dla kibiców mogła być ważna, lecz z naszej perspektywy zapewnienie spokoju miało priorytetowe znaczenie. Kibice Strzelca Frysztak informowali jednak głównie o wartości finansowej danego przedmiotu - 300 zł, co argumentowali posiadaniem faktury za jej zakup.
Kibice gości zapowiadali wezwanie policji w sprawie kradzieży flagi, lecz równocześnie byli agresywni, przepychali się i chcieli siłą odebrać flagę, na co im nie pozwolono, widząc m.in. wcześniejsze wymachiwanie przedmiotem i realne zagrożenie bójką. Jedna z bardziej agresywnych osób w grupie ruszyła jednak w kierunku kibiców gospodarzy, przepychając osoby, które blokowały mu drogę (także porządkowego, co widać dokładnie na nagraniu z monitoringu). Druga osoba, chcąc uniemożliwić atak i eskalację konfliktu, który mógłby przerodzić się w bójkę, chwyciła ją od tyłu. Agresywny kibic zaczął się wyrywać, przez co obie osoby wywróciły się na ziemię i ponownie wywiązała się przepychanka, do której dołączyły jeszcze 3 lub 4 osoby z ekipy kibiców gości. Całe zdarzenie ponownie trwało kilka sekund. Na trybunę w tamtym momencie pomiędzy osoby biorące udział w zdarzeniu wtargnęli zawodnicy gości z numerami 6, 8, 13, 5 oraz 11, choć czerwone kartki otrzymało tylko dwóch z nich.
Po meczu na miejscu pojawiła się policja - nikt z kibiców ani przedstawicieli klubu z Frysztaka nie zgłosił oficjalnie bójki czy zamieszek, nikt nie odniósł obrażeń i uważamy, że jest to głównie zasługa udaremnienia pościgu za grupą młodych osób powiązanych z naszą drużyną i eskalacji konfliktu. Po raz kolejny klub GMKS Strzelec Frysztak dopuszcza się insynuacji, co bardzo nas dziwi, ponieważ bezpośrednio po meczu rozmowa z policją dotyczyła wyłącznie flagi, która została zerwana, a sprawca uciekł z miejsca. Policja w tej sprawie otrzyma od nas nagranie z monitoringu.
W ciągu tych kilkunastu sekund nie była jednak ważna flaga, a opanowanie sytuacji. Osoby, które wywołały zamieszanie, szybko się oddaliły, lecz groźby użycia siły przez kibiców z Frysztaka i próby siłowego odzyskania flagi sprawiły, że naszym zadaniem było uniemożliwienie wkroczenia tych kilku osób pomiędzy kibiców gospodarzy, co mogłoby skończyć się faktyczną bójką.
Zawodnicy Strzelca Frysztak nie powinni znaleźć się na trybunach, a ich zachowanie spowodowało jeszcze większe zamieszanie i realne zagrożenie bezpieczeństwa. Naszym zdaniem tłumaczenie, że celem wtargnięcia na trybuny była troska o swoich bliskich, jest mocno naciągana, ponieważ w tej sytuacji kibice Frysztaka występowali w roli osób, które wykazywały się agresją w kierunku osób, które informowały, że nie mogą przejść w celu „odzyskania” flagi (m.in. osoby w kamizelce porządkowego, a także osób realizujących transmisję z ramienia naszego klubu). Hasła, jakie wznosili kibice Frysztaka, wskazywały, że żądają od porządkowego zwrotu flagi lub w przeciwnym wypadku sami ją odbiorą, chcąc na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość i odzyskać flagę. Dodatkowo zawodnik z numerem 8 prowokował tłum, co widać i słychać na transmisji.
Kradzież flagi, którą widać na nagraniu z monitoringu jest bezdyskusyjnie zdarzeniem, które zapoczątkowało cały konflikt i jako klub potępiamy tego typu działania. Sprawcy dokonali zaboru mienia, co zostało zgodnie z zapowiedzią zgłoszone na policję i natychmiast oddalili się z miejsca, co trwało dosłownie kilkanaście sekund. Druga strona z kolei odpowiedziała agresją nie tylko w kierunku sprawców, ale także w kierunku osób, które były na miejscu (także osoby w kamizelce porządkowego), próbując siłowo przedostać się do grupy osób po drugiej stronie trybun.
Nikt z kibiców gości nie zgłosił policji bójki, która jest ścigana z urzędu. Żaden z kibiców nie zagroził bezpieczeństwu zawodników, nie było żadnych aktów przemocy w kierunku zawodników gości - to zawodnicy gości wpadając z impetem między kibiców, stworzyli realne zagrożenie, ponieważ ich nagła reakcja mogła zostać w różny sposób odczytana przez obserwatorów spotkania.
Wszystkie te okoliczności nie powinny być podstawą do wtargnięcia zawodników na trybuny, gdzie na wielu meczach mają miejsce różne wydarzenia, które charakteryzują duże emocje. Wtargnięcie na trybunę zawodników drużyny gości, a następnie mówienie o odczuwaniu zagrożenia traktujemy jako próbę ucieczki od konsekwencji za popełnione przewinienie przez aż 5 zawodników, jaką jest bezwzględna czerwona kartka. Jako klub wiemy, jakie błędy popełniły osoby wyznaczone do pełnienia służby porządkowej i zapewniamy o wdrożeniu działań, które mają na celu uniknięcia tego typu sytuacji w przyszłości, ale nie uważamy, aby z naszej strony doszło do działań, które miały na celu eskalację konfliktu. Na trybunach nie miała miejsca bójka czy zamieszki, a z naszej strony podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu oddzielenia dwóch grup, co udało się bardzo szybko.
Ubolewamy, że doszło do kradzieży flagi i będziemy współpracować ze służbami m.in. poprzez przekazanie nagrania z monitoringu. Dziwi nas jednak fakt, że drużyna przeciwna wykorzystała taką sytuację jako pretekst do zejścia z boiska, a następnie publicznie oskarża nasz klub o bierność lub nawet współudział w tym zdarzeniu, szukając sensacji, jednocześnie nie zgłaszając będącej na miejscu policji „rozboju”, o którym wspominają w swoim oświadczeniu. Jesteśmy oburzeni postawą działaczy GMKS Strzelec Frysztak i oczekujemy, że wycofają się z fałszywych oskarżeń w naszym kierunku.
Oczekujemy na decyzję Wydziału Dyscypliny Podkarpackiego ZPN, której przekazaliśmy posiadane przez nas materiały i bardzo dokładną relację bezpośredniego świadka całego zdarzenia.
Z poważaniem,
Michał Kuchta - prezes
Kamil Gacek - wiceprezes
Piotr Płoszaj - sekretarz
Rafał Pietraszek - członek zarządu